Test produktu: Elegoo Mars 4 Ultra

Test produktu: Elegoo Mars 4 Ultra

Elegoo Mars 4 Ultra to nowa odsłona popularnej serii żywicznych drukarek 3D Mars. W niniejszej recenzji produktu przyjrzymy się różnym aspektom tej drukarki, które z mojego subiektywnego punktu widzenia oceniłem następująco:

  • PRO - cechy, które są super
  • NEUTRAL - rozwiązania w porządku,
  • KONTRA - niestety nieudane

PRO

Ulepszony design:

Elegoo zdecydowanie pomyślało o estetyce w przypadku Mars 4 Ultra. Nowy design z nowoczesnym wyborem kolorów pokrywy dobrze współgra z ogólnym wyglądem obudowy. Chociaż podstawowy kształt drukarki nie uległ zmianie, nowy schemat kolorów nadaje jej świeży i atrakcyjny wygląd

Wysokiej jakości ekran dotykowy:

Jednym z ulepszeń w Mars 4 Ultra jest 4-calowy ekran dotykowy HD IPS. Ten pojemnościowy ekran bardzo dobrze reaguje na dotyk, a interfejs użytkownika działa płynnie dzięki wydajnemu systemowi operacyjnemu Linux z 4 GB pamięci RAM. Sprawia to, że obsługa drukarki jest znacznie łatwiejsza i bardziej intuicyjna.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest to, że ustawienia można również dostosować podczas drukowania.

NEUTRAL

Monochromatyczny wyświetlacz LCD 9K:

Mars 4 Ultra jest wyposażony w monochromatyczny wyświetlacz LCD 9K, który obiecuje imponującą rozdzielczość na papierze. Podczas gdy ogólna jakość wydruków jest dobra, różnice w stosunku do poprzedniej wersji nie są od razu zauważalne. W tym przypadku bardziej szczegółowy test mikroskopowy mógłby dostarczyć informacji o rzeczywistych ulepszeniach.

Ulepszona folia zwalniająca ACF:

Powłoka antyadhezyjna (ACF) na platformie drukującej Mars 4 Ultra pozwala na lepsze uwalnianie drukowanych obiektów. Ponieważ folie nie są do końca tanie, umieszczam je w kategorii "neutralne"

KONTRA

Problemy z mocowaniem nowej płyty drukującej:

Mój główny zarzut dotyczący Mars 4 Ultra dotyczy przeprojektowanej płyty dociskowej. Krótki gwint śruby mocującej na górze płyty może spowodować jej wypadnięcie, jeśli nie będziesz wystarczająco ostrożny. Osobiście znacznie bardziej podoba mi się stara płyta dociskowa

Czteropunktowy system poziomowania nie wydaje się być zbyt pomocny w poziomowaniu. Dodatkowe śruby, których należy użyć ze względu na ten system, utrudniają czyszczenie i mogą powodować długotrwałe uszkodzenia w wyniku kontaktu z żywicą.

left Mars 4 Ultra, right Mars 4

(na zdjęciu: Mars 4 Ultra po lewej, Mars 4 po prawej)

Co mogłoby być poprawione w przyszłości?

Śruby używane do mocowania zbiornika są bardzo uciążliwe i czasochłonne w czyszczeniu. Znacznie praktyczniejszy byłby tutaj system magnesów lub klipsów, dzięki czemu śruby nie musiałyby być odkręcane za każdym razem. Stara płyta również byłaby mile widzianą optymalizacją.

Wnioski

Elegoo Mars 4 Ultra wykazuje pewne ulepszenia w stosunku do swoich poprzedników, w tym atrakcyjny wygląd, wysokiej jakości ekran dotykowy i ulepszoną funkcję odłączania. Jednak niektóre decyzje projektowe (dotyczące nowej płyty drukarskiej) wymagają poprawy i mogą zostać poprawione w przyszłych wersjach

Wasz Lukas