Nowy Elegoo Mars PRO - co sprawia, że jest lepszy?

Nowy Elegoo Mars PRO - co sprawia, że jest lepszy?

Nowy Elegoo Mars PRO - co sprawia, że jest lepszy?

Dzięki bardzo dobremu stosunkowi ceny do wydajności, Elegoo Mars zyskał dużą rzeszę fanów. Ulepszona wersja Elegoo Mars - Elegoo Mars PRO - jest już dostępna. Przetestowaliśmy, co sprawia, że wersja PRO jest lepsza.

Hardware

Pierwsza poprawa widoczna jest zaraz po rozpakowaniu. Port USB znajduje się teraz z przodu, tuż pod ekranem dotykowym. Bardzo dobra decyzja Elegoo pod względem przyjazności dla użytkownika.

Dostarczone akcesoria różnią się tylko nieznacznie od Elegoo Mars. Nowością jest uszczelka, którą można zamocować między pokrywą a obudową, aby ograniczyć wydostawanie się zapachu żywicy. Mocowanie uszczelki jest nieco uciążliwe, a uszczelnienie między pokrywą a obudową również mogłoby być trochę lepsze.

To prowadzi nas do kolejnej innowacji w Elegoo Mars Pro. W obudowie zainstalowany jest kolejny wentylator, który zasysa opary żywicy i prawie je neutralizuje za pomocą filtra węglowego. W rzeczywistości podczas drukowania wyczuwalny jest tylko lekki zapach żywicy. Niemniej jednak istotne jest, aby drukarka do żywic działała tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Kolejnym ulepszeniem jest stabilniejsza oś Z. Prowadnica liniowa i wrzeciono zostały wzbogacone o lepsze komponenty i materiały, dzięki czemu zapewniają większą precyzję podczas przesuwania stołu roboczego.

Naszym zdaniem największym plusem jest ulepszona jednostka naświetlania UV. Matryca UV zapewnia bardzo ostre i równomierne naświetlenie warstw oraz wyraźnie skraca czas druku. Model z 1000 warstw, którego użyliśmy, pozwolił zaoszczędzić 50 minut (Mars: 4h01m / Mars Pro: 3h11m).

Przeprojektowano również strukturę powierzchni płyty drukowej. Promieniowy wzór na klejonej powierzchni ma na celu lepsze trzymanie pierwszych warstw. Ponadto powiększono śruby do poziomowania, aby poprawić obsługę i stabilność stołu roboczego. Oznacza to również, że musisz rzadziej poziomować stół roboczy.

Przygotowanie i drukowanie

Dołączony Slicer Chitubox jest łatwy i nieskomplikowany w użyciu. Elegoo Mars PRO można dodać w ustawieniach jednym kliknięciem i już ustawiłeś wymagane parametry, takie jak rozdzielczość i rozmiar stołu do drukowania.

Ponieważ Mars PRO ma mocniejszą jednostkę naświetlania, musisz dostosować czasy naświetlania w ustawieniach drukowania - w zależności od użytej żywicy. Wartość 45-50s dla pierwszych warstw i czas naświetlania warstw 5-7s sprawdził się dobrze w wydrukach testowych z naszą żywicą 3DJake Resin.

Po pokrojeniu i zapisaniu pliku na dołączonej pamięci USB można rozpocząć drukowanie. Poziomowanie stołu roboczego jest nieco łatwiejsze dzięki większym śrubom imbusowym. Proces poziomowania jest dobrze opisany w instrukcji obsługi i od samego początku mieliśmy dobrą przyczepność modelu do płyty drukarskiej.

W tym miejscu należy również wspomnieć, że nowo zaprojektowany zbiornik na żywicę mieści nieco więcej żywicy niż w poprzednim modelu.

Podczas drukowania, dzięki uszczelnieniu i odprowadzaniu oparów przez filtr węglowy, wyczuwalny jest tylko bardzo delikatny zapach żywicy. Jednak, jak już wspomniano, dobra wentylacja pomieszczenia jest nadal niezbędna.

Funkcja pauzy podczas drukowania jest również bardzo praktyczna. Jeśli podczas drukowania naciśniesz przycisk pauzy na ekranie dotykowym, drukowanie zostanie zatrzymane i na początku drukowania (po ok. 30 warstwach) można określić, czy wydruk się zaciął. Za pomocą przycisku „Odtwórz” na ekranie dotykowym można bezproblemowo kontynuować drukowanie.

Jakość wydruku

Podobnie jak w przypadku Elegoo Mars, jakość wydruku jest bardzo dobra. Mocne strony Elegoo Mars Pro są szczególnie widoczne podczas drukowania modeli o drobnych strukturach. Kontury są ostrzejsze, a spiczaste kształty są wydrukowane bardziej szczegółowo. Umożliwia to również drukowanie filigranowych kształtów bez znaczącej utraty szczegółów.

W przypadku większych modeli zaleca się aktywowanie funkcji „Anti-aliasing” w ustawieniach slicera oprogramowania (Chitubox) w zakładce „Zaawansowane”. Zapewnia to, że efekt krokowy między poszczególnymi warstwami prawie zanika.

Wniosek

Jeśli szukasz taniej drukarki żywicznej o świetnym stosunku ceny do wydajności, jesteś dobrze obsługiwany z Elegoo Mars Pro. Nieco wyższa cena w porównaniu do Elegoo Mars jest więcej niż uzasadniona ze względu na ulepszenia i innowacje w zakresie oszczędności czasu i jakości wydruków oraz prawdziwą okazję.

Elegoo Mars Pro z łatwością może konkurować z droższymi modelami innych producentów i jest idealnym modelem dla początkujących i zaawansowanych użytkowników ze względu na łatwość obsługi, jakość komponentów oraz jakość wydruków.

_______________

Żywice użyte do testu:

3DJake Resin przezroczysta
Dół / warstwa ekspozycji: 45 s / 5 s (model wydrążony z otworem do odprowadzania żywicy)

3DJake Resin czerwony
Dół / warstwa ekspozycji: 45s / 7s

3DJake Resin ciemnoniebieski
Dół / warstwa ekspozycji: 45s / 6s

Cure:

Środek do czyszczenia żywicy 3DJake

Anycubic Wash & Cure
Czyszczenie: 6 min.
Utwardzanie: 4 min **.

* Różnica między VK Elegoo Mars / Elegoo Mars Pro na 3DJake.od 10.06.2020

** Uwaga: przezroczysty model żywiczny nie został utwardzony, w przeciwnym razie zmieni kolor na żółty.
Po oczyszczeniu model suszono na powietrzu przez 24 godziny.