Nowy BIQU B1 - konkurencja dla Endera 3?

Nowy BIQU B1 - konkurencja dla Endera 3?

Rozpakowanie i montaż

Jeśli otworzysz opakowanie i zdejmiesz górną piankową osłonę, od razu zauważysz ciekawy kolor niektórych elementów aluminiowych. Wybór koloru jeżynowo-różowego producenta to zdecydowanie coś innego. Dowiemy się, czy komponenty będą również dostępne w innych kolorach.

W każdym razie części są starannie zapakowane, a oznakowanie na małych częściach jest w porządku. Na każdej plastikowej torebce znajduje się opis elementu oraz informacja, na którym etapie dana część jest używana.

Rozłóż części na stole, otwórz instrukcje montażu, które są obecnie tylko w języku angielskim i gotowe.

Niestety BIQU już wprowadził błąd w kroku 1. Po nieudanej próbie podłączenia przewodu podgrzewanego stołu do zacisku szybko staje się jasne, że kolory przewodów są nieprawidłowo opisane w instrukcji obsługi. Wtyczkę należy podłączać czerwonym kablem po lewej stronie, a nie po prawej, jak opisano.

Krok 2 przebiega bez problemów, a w kroku 3 należy upewnić się, że mały gwint w profilu wytłaczanym z aluminium znajduje się po prawej stronie. Moduł ograniczający osi Z zostanie później dołączony do tego wątku.

Następnie bez żadnych problemów przechodzi do kroku 5. Na tym etapie montowane jest sprzęgło pomiędzy silnikiem krokowym osi Z a wrzecionem. Wkręty dociskowe sprzęgła są trochę za krótkie, aby można je było mocno przymocować do wału silnika krokowego - który jest spłaszczony z jednej strony. Złącze można było zamocować tylko 1 śrubą.

W kroku 7 mała czerwona strzałka na malutkim obrazku wskazuje, że nadszedł czas, aby przymocować lewy wspornik osi X do profilu aluminiowego. Jeśli to przeoczysz, możesz "cieszyć się" dodatkowymi pracami związanymi z wkręcaniem.

Pozostała część konstrukcji działa wtedy płynnie i tylko elementy, które muszą być przymocowane za pomocą czasami bardzo upartych i małych nakrętek z profilu aluminiowego, wymagają odrobiny cierpliwości i instynktu.

Uruchomienie

Dla początkujących, którzy nigdy nie składali drukarki 3D, w instrukcji obsługi brakuje bardzo istotnego kroku. Po zakończeniu montażu należy sprawdzić i dokręcić wszystkie śruby (w tym już zmontowanych części). Wkręty, które poluzowują się podczas transportu, są bardzo często źródłem błędów w druku.

Ponadto niestety nie wspomniano, że rolki elementów ruchomych nadal wymagają regulacji za pomocą nakrętek mimośrodowych. Jednak ten krok jest również niezbędny do uzyskania przyzwoitego wyniku drukowania.

Po sprawdzeniu śrub i wyregulowaniu rolek następuje ręczne poziomowanie łóżka zgodnie z opisem w instrukcji. Ten proces jest dobrze opisany, a dzięki dużym kółkom regulacyjnym na stole roboczym poziomowanie jest łatwe i nieskomplikowane.

Pierwszy wydruk testowy

W naszym pierwszym teście drukowania zdecydowaliśmy się wydrukować model „Little Bear” zapisany na dostarczonej karcie SD w kolorze pasującym do wzoru (3DJake ecoPLA Glitter Purple).

Karta SD z plikiem GCODE jest włożona do odpowiedniego gniazda i…. Karta zniknęła z obudowy terminala.

Odległość między obudową a modułem czytnika kart na płycie głównej jest na tyle duża, że karta może spaść do obudowy terminala zamiast wylądować w module. Byłoby miło, gdyby BIQU mógł to naprawić.

Dobrze, terminal przykręcony, karta SD wyjęta i włożona do gniazda po prawej stronie przycisku sterującego z precyzją chirurga.

Nawigacja po menu

Struktura menu - obsługiwanego za pomocą bardzo czułego ekranu dotykowego - jest bardzo intuicyjna i przejrzysta. Wybór pliku do wydrukowania zajmuje tylko kilka kroków. Przed drukowaniem można wstępnie nagrzać drukarkę do temperatury odpowiedniej dla materiału. Możesz wybrać, czy chcesz podgrzewać stół roboczy i dyszę jedna po drugiej, czy też obie jednocześnie.

Wybieramy to drugie, a zarówno dysza, jak i stół roboczy osiągają temperaturę w bardzo krótkim czasie.

Następnie wybierz plik do wydrukowania w menu głównym pod Print-> TFT SD (jest to gniazdo po prawej stronie okrągłego przycisku sterującego) i gotowe.

Drukowanie

Podczas drukowania najgłośniejszy hałas wydaje wentylator. Ogólnie drukarka jest bardzo cicha w porównaniu z podobnymi urządzeniami innych producentów.

Nadal możesz zmienić najważniejsze parametry za pomocą menu podczas drukowania.

Funkcja pauzy działa doskonale, a przerwa w drukowaniu nie jest widoczna na gotowym modelu.

Kolejną przydatną funkcją jest pozycja menu „BabyStep”. Pozwala to na zmianę odległości między dyszą a modelem podczas drukowania. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pierwszych warstw, aby uzyskać optymalną przyczepność lub podczas drukowania, jeśli dysza „zarysuje” model.

Kolejną cechą jest włączane oświetlenie LED głowicy. W menu można przełączać się między kolorami niebieskim, czerwonym, zielonym i białym. To nie jest wydajna funkcja, ale wygląda fajnie.

Po około godzinie nasz „Little Bear” jest gotowy, a wynik jest imponujący. Model nie ma defektów, a warstwy są prawie niewidoczne. Ponieważ wydruk działał bardzo dobrze, teraz testujemy drukarkę za pomocą Benchy.

Aby móc używać BIQU B1 z oprogramowaniem Cura slicer, najpierw należy utworzyć drukarkę. Procedura tego jest bardzo dobrze opisana w elektronicznej wersji instrukcji obsługi na dostarczonej karcie SD.

Do testów używamy modelu Benchy z 3dbenchy.com z ustawieniami profilu Draft (wysokość warstwy 0,2 mm). Podwyższamy temperaturę druku tylko z 200 ° do 210 °, aby osiągnąć optymalny rezultat drukowania z naszym 3DJake ecoPLA Glitter Purple.

Po 1 godzinie i 5 minutach trzymamy wynik w naszych rękach. Efekt nik drukowania jest więcej niż zadowalający. Benchy Boot nie ma wad, a wymiary są bardzo precyzyjne, biorąc pod uwagę skurcz materiału PLA.

Teraz, gdy mamy łódź, nie może zabraknąć rekina. Drukujemy to za pomocą 3DJake PETG w temperaturze 240 ° i stołu do drukowania 70 °. Po 2 godzinach wszystko jest gotowe, a jakość przekonująca.

Wniosek

BIQU B1 z pewnością może być konkurentem Ender 3 firmy Creality. Głównymi słabościami BIQU B1 są instrukcja obsługi, gorsze sprzężenie silnika krokowego i duża odległość między czytnikiem kart a obudową.

Pomimo tych niedociągnięć, BIQU B1 jest w niektórych obszarach lepszy niż Ender 3. B1 jest już przygotowany na moduł autopoziomowania firmy Antclabs - BL Touch. BL Touch wystarczy zainstalować za pomocą dostarczonego wspornika, podłączyć do terminala i aktywować w menu. Jakość druku również była absolutnie przekonująca. Bez żadnych dodatkowych ustawień nasz B1 zapewniał doskonałe efekty od samego początku.

Zalety

 • prosta konstrukcja
 • terminal ze zintegrowaną elektroniką
 • przygotowany do automatycznego poziomowania BL Touch
 • duży ekran dotykowy
 • 32-bitowa płyta główna
 • cichy druk
 • stabilny projekt
 • intuicyjne menu
 • bardzo dobra jakość druku
 • wiele opcji ustawień za pomocą menu
 • hotend z oświetleniem LED
 • przestrzeń 23,5 x 23,5 x 27 cm
 • dobra przyczepność płytki magnetycznej

WADY

 • Instrukcje powinny być bardziej szczegółowe
 • Złe połączenie Z
 • Karty SD mogą wpaść do obudowy terminala

Uszkodzone złącze Z i umiejscowienie gniazda karty SD zostały oczywiście zgłoszone do BIQU i zostały naprawione i naprawione w produkcie końcowym.

Zastosowane materiały i modele:

Little Bear firmy BIQU
3DJake ecoPLA Glitter Purple
Hotend: 210 ° C
Stół: 60 ° C

Benchy Boat
http://www.3dbenchy.com/
3DJake ecoPLA Glitter Purple
Hotend: 210 ° C
Stół: 60 ° C

Przegubowy rekin
https://www.thingiverse.com/thing:3845304
3DJake PETG Sky Blue
Hotend: 240 ° C
Stół: 70 ° C