Zapobiegaj podwijaniu się wydruku — oto, co możesz zrobić

Zapobiegaj podwijaniu się wydruku — oto, co możesz zrobić

8 wskazówek, jak uniknąć efektu "warping'u" w druku 3D

Jeśli często drukujesz z użyciem materiałów ABS i HIPS, możesz czasem zaobserwować pojawienie się „warping'u”, będącego efektem błędu wydruku. Polega to na tym, że część modelu wybrzusza się lub podwija. Wydruk może również całkowicie odkleić się od stołu drukarki.

Zwłaszcza w przypadku części funkcjonalnych, których dokładność ma ogromne znaczenie, podwinięcie krawędzi może zepsuć cały wydruk. Dotyczy to głównie modeli z dużą powierzchnią styku na stole roboczym. W tym artykule dowiesz się, co wywołuje warping i jak możesz go uniknąć.

Przyczyny warping'u

Powodem jest nierównomierny rozkład temperatury i wynikające z tego naprężenia w materiale do druku. Ponieważ włókna ABS lub HIPS podwijają się bardziej w nierównych temperaturach niż na przykład PLA i mają tendencję do kurczenia się podczas chłodzenia, efekt osnowy można zaobserwować częściej w przypadku tych materiałów.


Jeśli wydruk z ABS zostanie schłodzony do temperatury pokojowej, może się skurczyć o prawie 1,5%. Im większy model wydruku, tym bardziej nierównomiernie się schładza, warstwy kurczą się nierównomiernie, a fragmenty wydruku wybrzuszają się.


Przyczyny warping'u są głównie związane z temperaturą:

  • Nierównomiernie podgrzewany stół roboczy
  • Zbyt szybki proces drukowania
  • Nieprawidłowa lokalizacja drukarki 3D (np. przy oknie)
  • Nieprawidłowe ustawienia fragmentatora
  • Zanieczyszczony stół roboczy drukarki

Sposoby na uniknięcie podwijania się wydruku:

1. Użyj podgrzewanego stołu

Podgrzewany stół roboczy utrzymuje optymalny poziom ciepła modelu podczas procesu drukowania, wyrównując temperaturę w drukowanym przedmiocie. Jednocześnie zapewnia lepszą przyczepność złoża dociskowego. Jeśli to możliwe, temperatura stołu grzewczego powinna być tuż poniżej temperatury mięknienia filamentu, ponieważ im wyższa temperatura stołu grzewczego, tym mniejsza różnica temperatur w poszczególnych warstwach filamentów i wynikające z tego zniekształcenie. Należy jednak uważać, aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury stołu, w przeciwnym razie powstaje ryzyko pojawienia się deformacji modelu.

Zawsze nagrzewaj podgrzewany stół przed rozpoczęciem wydruku i nie drukuj na nim od razu, aby ciepło mogło się ustabilizować do pewnego stopnia. Stół drukujący można nawet zaizolować, aby zapewnić optymalną dystrybucję ciepła, do tego bardzo nadaje się odporna na temperaturę izolacja z branży motoryzacyjnej.


2. Drukuj w zamkniętej komorze roboczej

Zamknięta obudowa utrzymuje stałą temperaturę w modelu podczas całego procesu drukowania. W przypadku drukowania z ogrzewaną komorą należy zawsze pamiętać o zamknięciu drzwi podczas procesu drukowania, aby ciepło z wnętrza nie mogło się wydostać. Odpowiednią osłonę drukarki 3D znajdziesz w naszym sklepie.


3. Wybierz odpowiednią lokalizację dla swojej drukarki 3D

Drukarkę 3D najlepiej ustawić w miejscu, w którym nie rysuje. Siedzisko przy oknie, w korytarzu lub obok drzwi jest zatem mniej idealne, ponieważ przeciągi powietrza niechcący obniżają ciśnienie. Zasadniczo powinieneś regulować temperaturę w pomieszczeniu, zamykając okna i drzwi tak bardzo, jak to możliwe.


4. Ogranicz wentylację materiału podczas wydruku kilku pierwszych warstw

Aby zapobiec odłączaniu się dolnych warstw od stołu roboczego, można wyłączyć lub spowolnić wentylator podczas drukowania pierwszych warstw. Należy jednak pamiętać, że stopione włókno nadal musi twardnieć wystarczająco szybko, aby umożliwić precyzyjne zwiększenie ciśnienia.


5. Popraw przyczepność stołu za pomocą klejów lub stałej płyty dociskowej

Jak już wspomniano, brak przyczepności wydruku do stołu może również prowadzić do wypaczenia. Aby uniknąć wypaczenia wydruków, użyj platformy roboczej o dobrej przyczepności lub popraw przyczepność za pomocą klejów , kleju, niebieskiej taśmy lub powłoki stołu roboczego.

Ponieważ większość drukarek FDM jest wyposażona w powierzchnię szklaną lub aluminiową, a powierzchnie są często zbyt gładkie do drukowania na tworzywach termoplastycznych, warto zastosować elastyczną, trwałą płytę drukową jako ulepszenie stołu roboczego .


6. Dostosuj ustawienia slicer'a

Nie tylko temperatura i przyczepność stołu roboczego mogą wpływać na podwijanie się wydruku 3D. Również niewłaściwe ustawienia slicer'a mają wpływ na jakość wydruku.

  • Zmniejsz prędkość drukowania

Zwłaszcza jeśli często masz problemy z podwijaniem się modelu, powinieneś spróbować zmniejszyć prędkość drukowania. Jednocześnie należy odpowiednio obniżyć temperaturę dyszy.

  • Wykorzystaj raft i brim

Raft może pomóc w przypadku większych i mniejszych elementów, aby uniknąć warping'u, tworząc warstwę podstawową, krawędzie modelu są „trzymane”, toteż nie ulegają zniekształceniu. Raft można łatwo oddzielić od modelu po zakończeniu drukowania.


7. Dokładnie wyczyść stół roboczy drukarki

Jeśli często masz problemy z warping'iem lub jeśli wydruki nie przylegają do stołu, wyczyść go dokładnie z pomocą przeznaczonych do tego środków czyszczących. Uporczywe pozostałości, np.klej, można usunąć rozpuszczalnikami chemicznymi.

Jeśli platforma robocza jest nierówna lub uszkodzona, zdecydowanie powinieneś ją wymienić.


8. Używaj dobrej jakości filamentu

Na koniec należy powiedzieć, że w celu uzyskania udanego drukowania 3D należy zawsze używać wysokiej jakości filamentów - i zawsze przestrzegać instrukcji aplikacji zależnych od materiału. Tylko wysokiej jakości filament, który został prawidłowo użyty, zapewni oczekiwany wygląd wydruku.