Filament dla drukarki 3D

Materiał do druku 3D Fused Deposition Modeling (FDM)

Najczęściej stosowanymi materiałami do drukowania 3D są termoplasty PLA , PETG i ABS . Wybór filamentów w różnych kolorach, grubościach i materiałach jest ogromny. Wybierz odpowiedni produkt do twoich potrzeb. Dostępne są: nylon, poliwęglan, filamenty węglowe i wiele innych.

Szukaj według kategorii

Filament: 2650 artkułów

Filtry

Wszystkie ceny zawierają VAT

Filament do drukowania 3D

Przez długi czas wielu ekspertów widziało potencjał prawdziwej rewolucji przemysłowej w idei druku 3D. Prędzej czy później, zgodnie z prognozami, każdy dom będzie miał drukarkę 3D. Części zamienne i przedmioty codziennego użytku będą produkowane bezpośrednio na miejscu, np. w domu. Ponieważ mniej towarów trzeba przetransportować na duże odległości, a co za tym idzie oszczędność CO 2, jest korzystna dla środowiska. Druk 3D może odegrać kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi.

Czy masz już drukarkę 3D w domu? Jeśli tak, to należysz do pionierów przygotowujących rewolucję przemysłową w zakresie zrównoważonego rozwoju, która nabierze tempa w ciągu najbliższych kilku lat.

W druku z tworzywa sztucznego FDM filament jest wykorzystywane jako materiał do modelowania modeli 3D. Zasadniczo, filamenty do drukowania 3D to nici z tworzyw sztucznych na rolkach. Drukarka 3D topi te nici za pomocą procesów chemicznych i fizycznych. Działa to, ponieważ te włókna są termoplastyczne. Oznacza to, że zmieniają swój stan pod wpływem ciepła, od stałej konsystencji w cieczy do lepkości. Płynny filament może być nakładany warstwa po warstwie przez ogrzaną głowicę drukującą i wykorzystywany do modelowania szczegółowych modeli. W rezultacie filament jest znacznie bardziej podobny do betonu pod względem przetwarzania niż tusz.

Rzeczywisty filament powstaje tylko podczas drukowania w drukarce. Dzieje się tak za pomocą wytłaczania. Materiał termoplastyczny jest wyciskany z dyszy dzięki ciśnieniu i wysokiej temperaturze.

Już dziś istnieje wiele różnych rodzajów filamentów. Wszyscy znani producenci oferują najszerszą gamę wariantów. Filamenty różnią się nie tylko pod względem barwy, wytrzymałości i rodzaju tworzywa sztucznego, które można dobrać do indywidualnych wymagań. Zakres możliwych filamentów jest często mylący. Oto krótki przegląd najważniejszych parametrów.

średnica

Wszystkie popularne drukarki 3D mogą wykorzystywać filamenty o wymiarach 1,75 mm lub 2,85 mm. Zasadniczo nie ma złego rozmiaru, filament musi po prostu pasować do drukarki. Filamenty o średnicy 1,75 mm są bardziej elastyczne i mniej obciążają wytłaczarkę drukarki. Ale obróbka przy średnicy 2,85 mm jest bardziej precyzyjna i zapewnia lepszą przyczepność.

kolory

Pytanie, czy drukarka może tworzyć modele kolorowe, zależy od zastosowanej technologii. Drukarka używa trzech lub czterech wkładów z filamentem PLA lub ABS, aby utworzyć dowolne miks kolorów.

rodzaje filamentów

 • Filament PLA
  PLA jest polimerem syntetycznym. Może być przetwarzany przez prawie wszystkie drukarki 3D. Produkcja odbywa się z surowców biologicznych takich jak np. skrobia kukurydziana, dlatego filament PLA jest trwały i przyjazny dla środowiska. Jest idealny dla początkujących, ponieważ drukuje w niskich temperaturach i prawie nie wytwarza zniekształceń po schłodzeniu.
 • Filament ABS
  To włókno jest prawie tak samo rozpowszechnione w druku 3D jak PLA. ABS ma wysoką nośność. Wydrukowane modele nie są tak kruche i mogą mieć wyższą odporność na ciepło. Ale ABS nie jest tak łatwy w obsłudze, ponieważ nie lubi się ochładzać. Dlatego jest mniej odpowiedni dla początkujących. Ponadto do uzyskania dobrych wyników konieczna jest podgrzewana płyta dociskowa.
 • Filament PVA
  To jest filament rozpuszczalny w wodzie. Jest używany głównie do drukowania materiałów pomocniczych. W drukarkach 3D z podwójnymi wytłaczarkami filament ten oferuje możliwość drukowania złożonych modeli z ruchomymi strukturami bez potrzeby ręcznego usuwania materiału podporowego.
 • Filament HIPS
  Ten typ filamentów ma właściwości podobne do ABS. Jednak jest rozpuszczalny w ekstrakcie limonenu, dlatego też jest stosowany głównie jako materiał do drukowania konstrukcji nośnych.
 • TPE
  Elastomery termoplastyczne są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla drukarek 3D. Pozostają elastyczne nawet po wydrukowaniu, tworząc w ten sposób bardzo wytrzymałe modele.
 • Laybrick & Laywood
  Są to specjalne filamenty, które składają się głównie z piaskowca lub cząstek drewna. Umożliwia to drukowanie modeli, które są haptycznie i wizualnie różne od reszty materiałów do drukowania. Możesz nawet zmienić teksturę powierzchni, odpowiednio dostosowując temperaturę ciśnienia, tworząc jeszcze bardziej realistyczne wrażenie.
 • Brąz, miedź i mosiądz
  Filamenty te umożliwiają drukowanie modeli 3D z metalowymi powierzchniami. Mają duży udział cząstek metalu, które nadają modelom realistyczny połysk poprzez szlifowanie i polerowanie. Filamenty metalowe są trzy razy cięższe od filamentów PLA i nadają każdemu modelowi 3D wyższą wartość. Dzięki nim masz zupełnie nowe możliwości w projektowaniu biżuterii lub rzeźb.
 • Żywica
  Materiały te są wykorzystywane w stereolitograficznych drukarkach 3D. Żywica światłoczuła może być utwardzana za pomocą lasera lub światła i w ten sposób przekształcana w model stały. Z drugiej strony żywica ma tę zaletę, że ma kilka właściwości materiałowych. Więc możesz użyć odpowiedniej żywicy na każdą potrzebę.